Uutiset
21.12.2020
Ethän jää joululomallakaan yksin, jos tarvitset apua - lista auttavista tahoista
Joulun aika on monille muutakin kuin pelkkää juhlaa. Haluamme muistuttaa, että hankalassakaan tilanteessa et ole yksin, vaan apua ja tukea on saatavilla. Pitkien vapaiden aikana moni nuori kohtaa tai kokee mielenterveyden oireilua, päihdeongelmia, lähisuhdeväkivaltaa tai yksinäisyyttä. Erilaisten järjestöjen auttavat puhelimet ja chatit ovat auki myös jouluna, ja niiden kautta ammattilaiset ja koulutetut vapaaehtoiset ovat valmiina kuuntelemaan ja auttamaan sinua, oli tilanne mikä hyvänsä.
Sinä ansaitset apua ja tukea!
11.12.2020
Tervetuloa uudet hallituksen jäsenet!
Yeesin jäsenet valitsivat eilen illalla Yeesille varapuheenjohtajan sekä hallituksen jäseniä vuosille 2021-2022.
04.12.2020
Ylitse MentorApp tarjoaa nyt vertaistukea toisen asteen opiskelijoille opiskelu-uupumisen ehkäisemiseksi
SOS-Lapsikylän Ylitse MentorAppin tarjoama vertaistuen verkosto laajenee entisestään, kun uusimpana yhteistyökumppanina mukaan on liittynyt Jaksaa, jaksaa? -hanke tarjoamalla vertaistukea toisen asteen opiskelijoille jaksamisen tueksi.
18.11.2020
Järjestöt vaativat 2. asteen opiskelijoiden mielenterveyspalveluihin uudistuksia
Nuorten perustason mielenterveystyötä tulee vahvistaa osana opiskelijahuollon sekä opiskeluterveydenhuollon arkea.
12.11.2020
Kutsu yhdistyksen kokoukseen
Tervetuloa Nuorten mielenterveysseura – Yeesi ry:n jäsenistön yhdistettyyn kevät- ja syyskokoukseen torstaina 10.12.2020 kello 16. Kokous järjestetään Zoomissa.
09.11.2020
Hae Yeesin hallitukseen!
Yeesin hallitukseen haetaan täydennystä kaudeksi tammikuu 2021-joulukuu 2022. Jos haluat vaikuttaa nuorten mielenterveyden edistämiseen ja Yeesin kehittämiseen, lähetä hakemuksesi. Valinnat tehdään jäsenistön kokouksessa 10.12. Haku on auki 7.12. saakka.
22.06.2020
Tuntitöitä chat-päivystäjälle
Nuorten mielenterveysseura Yeesi ry hakee täydennystä verkkotyön tiimiin.
08.05.2020
Uusi kasvo toimistolla: Harri aloittaa toimistoassistenttina
Moikka! Täällä kirjoittelee tällä kertaa Yeesin uusi työntekijä Harri ja ajattelin lyhyesti esitellä itseni.
14.04.2020
#MPkorona kyselyyn vastasi yli 2200 nuorta ympäri Suomea
Nuortenmedia Demin, Suomen nuorisoalan kattojärjestö Allianssin, Väestöliiton, Pelastakaa Lasten ja Nuorten mielenterveysseura Yeesin nuorille teettämästä kyselystä selvisi, että nuorten kokemukset koronatilanteen vaikutuksista ovat hyvin polarisoituneita.
07.04.2020
Nuoret kokevat ahdistusta ja saavat voimaa sosiaalisista kontakteista koronatilanteessa
Kutsu #MPkorona-kyselyn tulosten julkistukseen 8.4. klo 10
17.02.2020
Yeesin uusi viestinnän ja vaikuttamisen koordinaattori on valittu – tervetuloa Yeesin Ajak!
17.02.2020
Yeesissä on Paikka auki!
Miten ois duuni huipputiimissä!? Nuorten mielenterveysseura Yeesissä on Paikka auki. Haemme Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) Paikka auki -avustusohjelmalla rahoitettua toimistoassistenttia vuoden määräaikaiseen työsuhteeseen.